Redukcja nadpotliwoł›ci

Nadpotliwość‡ dotyczy najczęściej właśnie dłoni, stóp czy pach. Cierpi na nią… około 3 proc. populacji. Jest to przypadłość‡ w pewnym stopniu dziedziczna. 30-50% dotkniętych nią… osób ma w rodzinie inną… osobę cierpią…cą z tego samego powodu. Choroba zaczyna się najczęściej w okresie dojrzewania. Nasila się wiosną… i latem, gdy na zewną…trz robi się coraz cieplej, a także podczas wysiłku fizycznego, gorą…czki, w stresie czy po zjedzeniu pikantnych potraw. Dokucza nie tylko osobie, która nadmiernie się poci, ale również jej bliskim.
 
Nadpotliwość jest klasyfikowana w sześ›ciostopniowej skali, w której trzy ostatnie stopnie to tak silne pocenie, że pot kapie kroplami z powierzchni dłoni lub stóp pod wpływem błahego czynnika emocjonalnego. Ilość wydzielanego potu może być‡ tak duża, jak podczas dużego wysiłku. Przypadłość‡ ta to nie tylko problem kosmetyczny. Stosowane bowiem antyperspiranty zawierające chlorek glinu często powodują… pogrubienie naskórka i zmiany alergiczne. Dodatkowo nadmierna potliwość‡ sprzyja wtórnym infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.
 
Znakomite efekty daje terapia toksyną… botulinową, czyli tzw. botoksem. Zabieg polega na powierzchniowym wprowadzeniu preparatu w obrębie skóry pach, stóp i dłoni. Przed wstrzyknięciem skóra jest znieczulana sprayem chłodzącym, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Przed jego rozpoczęciem specjalista wykonuje tekst skrobiowo-jodowy, pozwalający określić‡, w których miejscach skóra wykazuje największą… potliwość. Zabieg jest jednorazowy, a efekty są… całkowite już po 10-14 dniach.