Usuwanie owłosienia

Definicja depilacji zmieniała się na przestrzeni lat, co wynikało z odkrywania coraz to nowszych metod usuwania owłosienia. Poza tradycyjnymi metodami, które do dziś są stosowane, takimi jak: rozjaśnianie włosów, golenie, usuwanie za pomocą wosku, depilatora, lub substancji chemicznych stosowane są metody bardziej skuteczne, dające długotrwałe efekty. Ostatnio bardzo popularne w gabinetach stały się zabiegi usuwania zbędnego owłosienia za pomocą przeróżnych laserów m.in. lasera diodowego oraz IPL (Intense Pulsed Light).

Pomimo, iż zasada działania obydwu urządzeń jest podobna (oba generująświatło), istnieją istotne różnice między długością generowanych fal świetlnych, a co się z tym wiąże także z selektywnością oddziaływania na części składowe komórek w skórze właściwej. Pacjenci, bądź klienci salonów kosmetycznych często są nieświadomi tych różnic.
Zatem która z wymienionych metod, IPL czy depilacja laserem diodowym jest skuteczniejsza? O czym powinien wiedzieć pacjent, zanim zdecyduje się na wybór jednej z tych metod oraz jakie są różnice pomiędzy depilacją przy użyciu lasera diodowego i IPL
 

Podstawowe różnice między laserem diodowym, a urządzeniem IPL (Intense Pulsed Light):

 Laser DIODOWY generuje jedną, konkretną, selektywną długość fali. Natomiast światło w urządzeniu IPL generowane jest przez lampę ksenonową, a następnie przechodzi przez układ filtrów. Brak tutaj jednej, konkretnej długości fali, emitowany jest ich zakres od 420 do 1200 nm. Przez brak selektywności w wyborze długości fali istnieje niebezpieczeństwo pokrycia się emitowanych długości fal z zakresem absorpcji światła przez hemoglobinę, tj. 400- 500 nm. Nie są one tak skuteczne w depilacji, jak lasery diodowe. Stosuję się je natomiast w wielu innych dziedzinach kosmetologii, m.in. leczenie trądziku, blizn, przebarwień czy też fotoodmładzanie. Co do skuteczności IPL w tych obszarach zastosował„zdania są również bardzo podzielone…
Urządzenie IPL nie jest laserem i nie należy mylić tych dwóch nazw!
Laser diodowy to jedna z najbardziej zaawansowanych metod trwałego usuwania owłosienia. Jego działanie bazuje na zjawisku selektywnej termolizy. Fala o długości 808 nm emitowana przez laser jest pochłaniana przez melaninę zawartą we włosach. Wykorzystana długość oddziałuje na melanocyty zawarte w mieszkach włosowych. Wiązka lasera uderza w melaninę zawartą w cebulce włosa, niszczy ja termicznie i trwale, nie uszkadzając przy tym otaczającego mieszek włosowy naskórka. światło wygenerowane przez głowicę zabiegową lasera absorbowane jest przez melaninę i mieszki włosowe, po czym a wytworzone ciepło zwiększa temperaturę włosa. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury owłosienie zanika, dzięki naturalnemu procesowi fizjologicznemu.
 

Od czego zależy efektywność zabiegów laserowych?

 Klient tak naprawdę bardzo często jest nieświadomy jakiemu zabiegowi jest poddawany… czy to faktycznie jest urządzenie o jakim mu mówiono… a efekty bądź takie jakie mu obiecywano…..
 Na sukces w tych zabiegach ma wpływ wiele czynników, m.in. :
 

 1. CYKL WZROSTU WŁOSA, obejmuje on:
  Anagen (faza wzrostu włosa)- w obrębie skóry głowy mieszek włosowy znajduje się w fazie anagenu przez około 2-3 lata, natomiast w obrębie innych partii ciała czas ten jest skrócony.
  Katagen (faza inwolucji, czyli przejściowa) – trwa od 2 do 4 tygodni. Charakteryzuje się obkurczeniem cebulki i brodawki włosowej, a następnie zanikiem mieszka włosowego.
  Telogen (faza spoczynku)- trwa od 2 do 4 miesięcy. Następuje wówczas przemieszczenie pozbawionego w pigment włosa w kierunku powierzchni skóry. Po wypadnięciu włosa cały cykl zaczyna się od nowa.
 2. DOBÓR PARAMETRÓW DO ZABIEGU
  Podczas zabiegu kosmetolog dobiera 3 parametry, w zależności od rodzaju zabiegu i cery pacjenta. Nie należy porównywać wartości liczbowych tych parametrów dla różnych typów urządzeń, tzn. są one charakterystyczne dla danej firmy produkującej lasery.
 • Długość fali.
  Światło lasera pochłaniane jest przez różne rodzaje barwników skórnych (chromoforów). Podstawowymi są melanina i oxyhemoglobina. Wraz ze wzrostem długości fali zmienia się absorpcja energii przez te chromofory. Idealnym rozwiązaniem przy zabiegu depilacji jest wysoka absorpcja dla melaniny zawartej w mieszku włosowym przy możliwie najmniejszej absorpcji dla hemoglobiny znajdującej się we krwi.

Zależnośćmiędzy długością fali, a absorpcją światła jest odwrotnie proporcjonalna. Absorpcja światła laserowego przez chromofory jest tym mniejsza, im większa jest długość fali. Dla melaniny jest to zakres od 400 do 1000nm, natomiast dla hemoglobiny występuje silna absorpcja w zakresie 400- 500 nm. W związku z tym użycie laserów emitujących w zakresie 700- 1000nm pozwala ominąć zakres absorpcji fali dla hemoglobiny, co chroni przed niepożądaną koagulacją innych komórek skóry.

Natomiast zależność między długością fali, a głębokością penetracji w głąb skóry jest wprost proporcjonalna. Do skutecznego usunięcia włosa wystarczy penetracja rzędu 3-4mm. Głębsze przenikanie światła zwiększa ryzyko koagulacji tkanek otaczających włos.

 

 • Czas trwania impulsu (Pulse duration)
  Jest to bardzo ważny parametr z punktu widzenia różnych typów cery (zabarwienia skóry). Dzięki wydłużeniu czasu trwania impulsu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu u pacjentów z ciemniejszą karnacją (wyższym fototypem skóry), unikając jej oparzenia. Jest to możliwe dzięki szybszemu schładzaniu się tkanek otaczających niż samego mieszka włosowego. Im ciemniejsza karnacja, tym dłuższy czas trwania impulsu.
 • Gęstość energii (Fluence)
  Parametr ten oznacza moc przypadając na jednostkę powierzchni (J/cm2) i warunkuje sił‚ę promieni lasera. Zakres mocy wynosi od 10 do 80 J/cm2, a jego wielkość ustala się na podstawie koloru usuwanych włosów. Im włosy są ciemniejsze, czyli mają więcej barwnika, tym gęstość energii powinna być mniejsza.
3. DOŚWIADCZENIE, WYKSZTAŁCENIE I WIEDZA OSÓB WYKONUJĄCYCH ZABIEGI

4. RODZAJ I JAKOŚĆ SPRZĘTU, NA KÓTRYM ZABIEGI SĄ WYKONYWANE 

PRZECIWWSKAZANIA:

 • Bliznowiec i choroby nadwrażliwości, w tym na światło.
 • Infekcja skóry i/lub opryszczka odbyta lub obecna na wybranym obszarze zabiegowym.
 • Stosowanie w przeciągu 6 tygodni innych metod usuwania włosów.
 • Uczulenie na leki hydrochinonu i inne preparaty wybielające.
 • Kobiety w ciąży i pacjenci z nowotworem złośliwym.
 • Zażywanie isotretinoinu w przeciągu 6 miesięcy.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS WYKONYWANIA ZABIEGU:

Zabieg depilacji laserowej może być wykonywany przez lekarzy lub przeszkolonych kosmetologów. Podczas zabiegu, zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg obowiązkowo powinny mieć okulary ochronne! Jest to niezwykle ważne dla ochrony oczu przed szkodliwym światłem lasera.
 

DLACZEGO WARTO WYKONAĆ DEPILACJĄ LASEROWĄ W CENTRUM REHA-MED?

 • Posiadamy prawdziwy laser diodowy, którym zabiegi mają prawo wykonywać tylko lekarze lub kosmetolodzy, w tym zakresie przeszkoleni
 • Personel posiada wykształcenie medyczne, a to zapewnia Państwu bezpieczeństwo podczas zabiegu
 • Posiadamy doświadczenie w wykonywaniu zabiegów, co gwarantuje dobór odpowiednich parametrów podczas zabiegu
 • Nasz laser posiada wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa oraz certyfikaty medyczne
 • Badania kliniczne, które był prowadzone zanim laser został dopuszczony do sprzedaży świadczą o wysokiej skuteczności sprzętu ( seria zabiegowa pozwala na redukcję owłosienia nawet do 90%)
 • BADAMY GRUBOŚĆ WŁOSA, CEBULKI POD MIKROSKOPEM I DOPIERO NA TEJ PODSTAWIE DOBIERANE SĄ PARAMETRY ZABIEGOWE DO DANEGO PACJENTA!
 • Nasz laser posiada dużą głowicę zabiegową, dzięki czemu zabieg przebiega dużo szybciej niż w przypadku innych zabiegów
 • Zabiegi są bezbolesne, nie powodują blizn i oparzeń u pacjentów.
 • Skuteczne i trwałe efekty zabiegu ( potrzeba 5-10 zabiegów, aby pozbyć się owłosienia do 90 % ) , należy jednak pamiętać, że efektywność i ilość zabiegów  uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji organizmu.W przypadku innych laserów np. IPL jest to średnio 10-15 zabiegów, a po pewnym czasie włosy odrastają na nowo

 
Sporządzona oferta jest ofertą autorską Centrum Odnowy Biologicznej Reha-Med. w Gorzowie Wlkp. i podlega ochronie zgodnie z ustawą o „Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych” z dnia 04.02.1994r. Dz.U. nr 24 poz.83 z późniejszymi zmianami. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania części lub całości oferty.