Leczenie trądziku

CO TO JEST TRĄDZIK ?

Trądzik pospolity jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Występuje u ponad 80% osób w wieku 12-24 lata oraz coraz częściej u osób 30-40 letnich. Nie leczony może mieć przewlekły przebieg i pozostawić trwałe ślady jak: przebarwienia, blizny oraz zaburzenia emocjonalne. Jest chorobą obejmującą okolice łojotokowe (najczęściej twarz, okolicę międzyłopatkową oraz ramiona, czyli w miejscach gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych). Charakterystyczne zmiany to zaskórniki, grudki , krosty, torbiele ropne i blizny czyli potocznie mówiąc „wągry i pryszcze”. Przyczyną zmian trądzikowych jest przerost gruczołów łojowych, łojotok, nadmierne rogowacenie, obecność bakterii (np. Propioniobacterium acnes), zaburzenia hormonalne, odczyn zapalny, uwarunkowania genetyczne czy nawet czynniki psychologiczne , fizykalne i zaburzenia immunologiczne.

Dlaczego pojawia się trądzik?

Łojotok, nadmiar produkcji łoju (sebum). U pacjentów chorych na trądzik zmiany hormonalne prowadzą do nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych, co powoduje nadprodukcję łoju oraz doprowadza przerostu gruczołów łojowych. Zjawisko to jest bardzo powszechne w okresie dojrzewania, może jednak trwać długo i występować u osób 30-40 letnich.
Nadmierne rogowacenie (hiperkeratoza). U pacjentów chorych na trądzik, komórki ujścia mieszka włosowego ulegają nadmiernemu namnażaniu (jedną z przyczyn jest obecność łoju w górnych warstwach skóry, w ujściu gruczołu łojowego oraz obecność bakterii). Zjawisko to zwane jest hiperkeratozą, prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego i powstania czopu, który blokuje ujście mieszka włosowego uniemożliwiając tym samym wydostanie się łoju. Takie zatrzymanie łoju przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych: początkowo mikrozaskórników (widoczne białe główki), a następnie zaskórników otwartych (czarne główki -wągry).
Namnażanie się bakterii . U pacjentów chorych na trądzik dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii (Propionibacterium Agnes - odgrywającego główną rolę w powstawaniu trądziku) normalnie występujących na powierzchni zdrowej skóry. Bakteria ta wydziela różnego rodzaju substancje podrażniające do tkanek otaczających, niszczy ściany gruczołów łojowych, w rezultacie treść zaskórników wydostaje się i wywołuje reakcję na ciało obce oraz nasila proces zapalny. Pojawiają się zaczerwienione, bolesne zmiany skórne.
 

Nie martw się, trądzik można wyleczyć!!!

Leczenie trądziku należy zacząć jak najwcześniej gdyż w zaawansowanym stadium pozostawia trwałe zmiany w postaci blizn i przebarwień.
Podejmując leczenie trądziku należy zdać sobie z tego sprawę iż jest to kuracja długotrwała i wymaga od pacjenta wytrwałości. Nie można wyleczyć trądziku w tydzień czy nawet miesiąc. Należy przygotować się na min. 6-cio miesięczną kurację. W leczeniu trądziku stosuje się nie tylko preparaty farmakologiczne ogólne i miejscowe, ale także różne zabiegi , które pozwalają na likwidację zmian grudkowych, blizn, przebarwień oraz pozwalają utrzymać efekty leczenia.
 

Produkty dermokosmetyczne

Niezależnie od stosowania środków farmakologicznych , zabiegów proces leczenia można wspomagać używając produktów dermokosmetycmych do pielęgnacji skóry. Przy zmianach trądzikowych powinno się używać łagodnych środków myjących. Należy unikać mydeł‚ i detergentów .Można stosować tylko preparaty tzw. mydło bez mydła, żele, specjalne wody micelarne. Bardzo ważna jest pielęgnacja odpowiednimi preparatami ,jak nawilżanie, odżywianie, matowienie i ograniczenie produkowanej ilości łoju. W trakcie leczenia dobierane są odpowiednie dermokosmetyki do pielęgnacji skóry , które pozwalają w późniejszym okresie utrzymać efekty leczenia. Polecane produkty to preparaty z pogranicza leku i kosmetyku , które są przebadane i nie kolidują ze stosowanym leczeniem, Preparaty te są do nabycia tylko w aptekach lub gabinetach lekarskich (np. produkty La Roche Posay, SVR, Bioderma, Iwostin, Avene)
 

Najczęściej stosowane w leczeniu są:

 

  • Mikrodermabrazja
  • Peelingi chemiczne
  • Peeling laserowy
  • Kawitacja
  • Biostymulacja laserowa
  • Kwasy

Zabiegi zwłaszcza w leczeniu skojarzonym przynoszą znakomite efekty leczenia !!!