Badanie trichoskopowe
Gęste, lśniące i mocne włosy to jeden z wyznaczników atrakcyjności i zdrowego wyglądu. Dziennie tracimy około 100 włosów, co jest zupełnie naturalnym procesem. Jednak nasilenie tego zjawiska często powoduje niepokój. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów, pogorszenia ich kondycji i łysienia jest mnóstwo. Badanie trychologiczne to jedna z najlepszych metod oceny stanu włosów i skóry głowy.
Niestety problemy skóry głowy często są źródłem kompleksów, obniżonej samooceny i wycofania z życia towarzyskiego, zwłaszcza jeśli mają długotrwały przebieg - negatywnie wpływają na zdrowie i wygląd zewnętrzny pacjenta.
Na wstępie warto zaznaczyć, że badanie trychologiczne jest bezpieczne, zupełnie bezbolesne i trwa około 30-60 minut. To kilkuetapowy proces, który rozpoczyna szczegółowy wywiad, dzięki któremu trycholog może zdobyć cenne informacje na temat ostatnio przebytych chorób, istniejących alergii, stosowanych metod pielęgnacji, diety, trybu życia pacjenta, by móc postawić trafną diagnozę. Następnie odbywa się badanie fizykalne – ocenie zostaje poddana objętość włosów, skóra głowy, ich sprężystość (np. specjalista pociąga za pojedyncze włosy w celu sprawdzenia ich kondycji). W kolejnym etapie przechodzimy do:
- trichoskopii (komputerowe badanie włosów i skóry głowy), która nie wymaga pobierania włosów. Analizowane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych, a także otaczająca je skóra,
- trichogramu (mikroskopowe badanie stanu cebulek włosowych), polega na pobraniu odpowiedniej ilości włosów - zwykle około 100 z różnych miejsc na głowie i ich ocenie pod mikroskopem.
Specjalista przeprowadza badanie przy użyciu mikrokamery i elektronicznego mikroskopu, który jest w stanie powiększyć obraz 200-700 razy, dzięki czemu może ocenić, w jakiej fazie wzrostu są aktualnie włosy i zauważyć ewentualne nieprawidłowości w ich budowie. Nowoczesna mikrokamera, pozwala obejrzeć skórę głowy oraz mieszki włosowe, a także zbadać strukturę włosa.
Badanie trichoskopowe pozwala na :
- Analiza skalpu i skóry,
- Analiza powierzchni zewnętrznej,
- Ocena keratyniznacji,
- Ocena stanu zapalnego,
- Ocena zalegających elementów na powierzchni skóry (np. po koloryzacji),
- Ocena miniaturyzacji mieszków włosowych i włosów,
Zastosowanie podczas badania światła spolaryzowanego i odpowiedniej soczewki pozwala na:
- Analiza naczynek krwionośnych,
- Analiza kapilaroskopii,
- Analiza wrażliwości skóry,
- Obserwacji cyrkulacji krwi w kapilarkach skalpu
Analiza ujścia mieszka włosowego,
- Analiza zaczopowanych mieszków włosowych,
- Analiza pora,
- Analiza ilości łodyg z jednego ujścia
Z pomocy trychologa powinny skorzystać osoby, które zauważyły znaczne wypadanie i przerzedzanie się włosów, ich matowienie, łamliwość, utratę elastyczności, łuszczenie skóry głowy, pojawienie się plam, świądu lub zaczerwienień. Wskazaniem do badania trychologicznego jest również spowolniony wzrost włosów i ich ścieńczenie. Badanie pozwala wykryć, ustalić stopień nasilenia i monitorować łysienie androgenowe, plackowate, telogenowe, łuszczycę, łupież, a także łojotok.
Profesjonalne badanie trychologiczne pozwala zweryfikować stan włosów i skóry głowy – jego celem jest postawienie trafnej diagnozy, by móc wdrożyć u pacjenta efektywną terapię.